Ege Üniversitesi Uluslararası Arenada Yükselişini Sürdürüyor

Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından biri olan THE World University Rankings 2024 sonuçlarına göre Ege Üniversitesi, dünya sıralamasında 1201-1500 bandındaki yerini korudu. Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ise bir basamak yükselerek 11’inci sıraya çıktı.

Sıralamayı değerlendiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin tam akredite bir araştırma üniversitesi olduğunu, uluslararasılaşma alanında hayata geçirdiği iş birliği ağı ile global ölçekte tanınırlığını artırdığını söyledi. THE World University Rankings Dünya Üniversiteleri Sıralamasında; ‘Öğretim’, ‘Araştırma’, ‘Araştırma Kalitesi’, ‘Endüstri Geliri’, ‘Uluslararası Görünüm’ kriterlerinin baz alınarak değerlendirmelerin yapıldığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “ Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve uluslararası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belirli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor. THE World University Rankings 2024 sonuçlarına göre üniversitemiz, dünya sıralamasında     1201-1500 bandındaki yerini korudu. Ülkemiz devlet üniversiteleri arasında ise  bir basamak yükselerek 11’inci sıraya yükseldi. ‘Öğretim’ kriterinde 32,7 puan alarak dünya sıralamasında 969’uncu sıradan 557’nci sıraya, Türkiye sıralamasında ise 11’inci sıradan 4’üncü sıraya çıkma başarısı gösterdi. ‘Araştırma’ kriterinde puanını 13,3’ten 16,7’ye yükseltti ve Türkiye sıralamasındaki yerini korudu. ‘Araştırma Kalitesi’ kriterinde 30,4 puan alarak dünyada 12 basamak Türkiye’de ise 6 basamak çıktı. ‘Endüstri Geliri’ kriterinde 63,4 puan alarak Türkiye sıralamasında 14’üncü sıradan 6’ncı sıraya yükseldi. ‘Uluslararası Görünüm’ kriterinde puanını 24,1’den 25,7’ye çıkarttı” diye konuştu.

Ege Üniversitesinin küresel değerlendirme kuruluşlarının analizlerinde yükselişinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin adının küresel düzeyde anılması, en iyi üniversiteler arasında gösterilmesi bizleri hem gururlandırıyor hem de motive ediyor. Nitelikli kadromuz,  dijital teknolojik altyapımız, uluslararası iş birliği ağzımız ile tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alması için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılını Türkiye Yüzyılını bilimin yüzyılı yapmak için daha nitelikli bilgi üretmeye devam edeceğiz. Son açıklanan verilerdeki başarı ivmemize katkı sunan mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x