İrlanda Başbakan Yardımcısı İsrail’in Refah’a saldırmasının “vicdansızca” buldu

 Başbakan Yardımcısı Martin Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basına açıklama yaptı.

RUSYA’YA ELEŞTİRİ

Rusya’da geçen hafta bulunduğu cezaevinde öldüğü duyurulan muhalif Aleksey Navalnıy’ın eşi Yuliya Navalnaya’nın toplantıda konuşma yapacağını belirten Martin, Rusya’yı ifade ve toplanma özgürlüğü ile demokratik haklara değer vermeyen ülke olmakla eleştirdi.

Ukrayna’nın da bu şartlar altında yaşamak istemediğini kaydeden Martin, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da toplantıda sunum yapacağını söyledi.

‘VİCDANSIZCA’

Martin, İsrail’in ramazan ayı öncesi Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırma olasılığını değerlendirerek, “Refah’a saldırı halihazırda çok kötü olan insani durumu felakete dönüştürecek ve vicdansızca olacaktır.” dedi.

‘İNSANİ DEĞİL’

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda İsrail’in Refah’a girmemesi konusunu gündeme getireceğini kaydeden Martin, “Gazze’nin küçük bir köşesine bir milyondan fazla insan yığıldı ve zaten kuzeyden merkeze, merkezden güneye göç ederken çok yoruldular. Gidecek başka yerleri yok. Binlerce çocuk aylardır okula gidemiyor. Travmaları çok büyük. Zaten çok büyük olan bir travmanın üzerine yenisini eklemeyi bir insan nasıl düşünebilir? En basit tabirle hiç insani değil.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x